Masło orzechowe i mleko kokosowe NIE znikną z polskich sklepów

Opublikowane przez w Blog, Produkty

Ostatnie dni upływają pod znakiem złych wieści dla fanów masła orzechowego i mleka kokosowego. Wokół błahej zmiany formalnej wyrosła otoczka prawdziwego dramatu. Internet aż huczy od clickbaitów – TYCH PRODUKTÓW NIE KUPISZ JUŻ W POLSKICH SKLEPACH! Spokojnie. Kupisz, bo faktycznie oprócz nazewnictwa tychże produktów, nie zmieni się kompletnie nic.

W telegraficznym skrócie – chodzi o to, że nie można nazywać produktów roślinnych nazwami kojarzącymi się jednoznacznie z produktami mlecznymi.

Niezły kawał czasu przepracowałam w sieciowym sklepie ze zdrową żywnością. Sprzedawałam dużo produktów importowanych, w tym „masła” orzechowe i „mleka roślinne”, które podlegały wymogom z dokumentu 2010/791/UE: Decyzja Komisji z dnia 20 grudnia 2010 r. zawierająca wykaz produktów, o których mowa w pkt III.1 akapit drugi w załączniku XII do rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 (notyfikowana jako dokument nr C(2010) 8434). W dokumencie tym są wymienione wyjątki od zakazu używania nazw określających produkty mleczne w stosunku do produktów roślinnych w poszczególnych krajach. Mleko kokosowe było wymienione prawie wszędzie, ale np. popularne ryżowe czy owsiane już nie. Podobnie z masłami orzechowymi – to z orzeszków ziemnych się pojawia, ale inne już niekoniecznie. W zależności od kraju produkcji, masła orzechowe nazywały się więc kremami orzechowymi, mleka roślinne napojami roślinnymi, śmietanki roślinne – zagęszczonymi produktami roślinnymi. Podobnie „jogurt” sojowy – „produkt” sojowy. Oczywiście, te nazwy budziły niechęć wśród Klientów, bo przecież „oni chcieli mleko ryżowe, A NIE JAKIŚ NAPÓJ!!!”. „Zobacz Grażyna, jaki badziew, sama woda, ryżu tylko 7%, no jak tak można!!!”. Ech. Na marginesie – do wytworzenia napoju (lub, jak ktoś woli posługiwać się historyczną nazwą – mleka) roślinnego woda jest konieczna. Co więcej! Mleko od krowy składa się z wody aż w ok. 90 procentach. No oszustwo 😉

Problem był tym większy, że w asortymencie sklepu było także „mleko” sojowe polskiego producenta. I jak wytłumaczyć laikowi, nieraz wrogo nastawionemu, że „mleko” i „napój” nie różnią się niczym poza… nazwą?

Skąd nagłe zainteresowanie mediów tym tematem? Polscy przedsiębiorcy zwrócili się do Komisji Europejskiej z wykazem nazw produktów, które również w odniesieniu do naszego kraju powinny w ich mniemaniu zostać wpisane na listę wyjątków. Wśród nich znajdowały się:  mleko kokosowe, śmietanka kokosowa, masło orzechowe, masło migdałowe, mleko migdałowe oraz masło kakaowe. Wniosek jednak odrzucono. Pełne brzmienie komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi brzmi następująco:

„W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 czerwca 2017r. w sprawie C-422/16 TofuTown.com i z powołaniem w nim Decyzji 2010/791/UE – zawierającej wykaz wyrobów roślinnego pochodzenia, dla których mogą być stosowane nazwy zarezerwowane dla przetworów mlecznych i wystąpieniem Polski do Komisji Europejskiej (pismem z dnia 4 września 2017r.) o wpisanie do powyższego wykazu zgłaszanych przez polskich przedsiębiorców nazw produktów (które spełniają w Polsce kryteria kwalifikowania się do wpisania ich do powyższej Decyzji) takich jak:

1) Mleko kokosowe

2) Śmietanka kokosowa

3) Masło orzechowe,

4) Masło migdałowe,

5) Mleko migdałowe,

6) Masło kakaowe

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że Komisja Europejska w odpowiedzi na wystąpienie Polski odmówiła uzupełnienia ww. wykazu. Z uwagi na to, że nie otrzymaliśmy od przedsiębiorców dodatkowych argumentów potwierdzających 30 letnią obecność wnioskowanych produktów na rynku polskim – Polska nie miała argumentów, żeby odwołać się od Decyzji Komisji. W związku z powyższym należy mieć na uwadze, że stosowanie w języku polskim nazw takich jak: mleko kokosowe, śmietanka kokosowa, masło orzechowe, masło kakaowe, masło migdałowe, mleko migdałowe nie jest możliwe, a polskie organy będą miały obowiązek podejmowania odpowiednich czynności zmierzających do egzekwowania przestrzegania zakazu używania nazw przeznaczonych dla produktów pochodzenia mlecznego, również w odniesieniu do tych nazw”.

Powyższa informacja została opublikowana 23 lutego 2018 na stronie Polskiej Izby Mleka (o, tutaj), a co się stało później… to już bardzo dobrze wiemy 😊 Dramat i wysyp „klikalnych” tytułów.

Nie martwcie się. Masło orzechowe i mleko kokosowe zostaną z nami – po prostu zmienią się ich nazwy. A to przecież nie sprawi, że przestaniemy je kupować 😍😍


Dietetyk mgr Wiktoria Piłakowska
💻 www.dietetykwiktoria.pl
☎️ 731 189 342
📧 kontakt@dietetykwiktoria.pl
👍 facebook.com/dietetykwiktoria
➡️ Wizyty Wrocław: każda środa 15:00-20:00, ul. Gwiaździsta 10/2
➡️ Opieka dietetyczna online: 24/7 ➡️ zgłoś się

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail