Jak przygotować się do badań krwi na czczo

Opublikowane przez w Zdrowie

Od czasu do czasu każdy z nas powinien zrobić sobie podstawowe badania, takie jak morfologia, lipidogram czy poziom glukozy we krwi. I choć pierwsze z nich nie wymaga bezwględnie bycia na czczo, to dwa kolejne już zdecydowanie tak. Po posiłku oznaczanie powyższych parametrów zwyczajnie nie ma sensu i nic nie mówi o rzeczywistym stanie organizmu. Jeśli myślisz, że wystarczy nie zjeść śniadania w dniu pobrania, to niestety, ale jesteś w błędzie.

Poniżej zebrałam kilka zasad, do których warto się stosować, jeśli chcesz, aby Twoje poświęcenie związane z kłuciem nie poszło na marne ;)

  • W dniach poprzedzających badanie trzymaj się swojej zwyczajowej diety. Nie idź w żadne skrajności – nie ograniczaj się bardziej niż zwykle, ale też nie pozwalaj sobie na więcej. Jedyne na co musisz uważać, to alkohol – postaraj się go unikać.
  • Ostatni, lekki posiłek zjedz ok. 12 godzin przed planowanym pobraniem. Po nim sięgaj już tylko po wodę mineralną lub źródlaną (nie smakową!). Na pół doby zapomnij o sokach, herbacie, kawie. Pamiętaj, że owoce i warzywa to też jedzenie i one również muszą być w tym czasie wyeliminowane. Jeśli palisz papierosy, odstaw je na te kilka godzin, a jeśli nie jesteś w stanie, to chociaż ogranicz ich ilość.
  • W dzień badania pij tylko wodę, aż do momentu pobrania. Po kłuciu możesz już jeść i pić co chcesz :) Dobrze mieć przy sobie np. gorzką czekoladę, żeby dodać sobie energii tuż po zabiegu.

Być może dla wielu z Was te zalecenia są czymś oczywistym, ale z doświadczenia wiem, że nie każdy je zna i ich przestrzega. Niestety, lekarze rzadko kiedy mówią pacjentom, w jaki sposób najlepiej przygotować się do badań na czczo. Co więcej, nieraz w ogóle nie podkreślają, że pobieranie krwi po posiłkach w wielu przypadkach w ogóle nie ma sensu (np. w odniesieniu do lipidogramu). Dlatego też wierzę, że ten krótki post okaże się dla Was przydatny i pozwoli Wam lepiej monitorować stan swojego organizmu :)

*UWAGA: Jeśli masz cukrzycę, musisz ustalić ze swoim lekarzem indywidualny sposób przygotowania do badań – kilkunastogodzinne głodzenie na własną rękę zdecydowanie nie jest u Ciebie wskazane!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail